Як відеоігри допомагають долати кошмари та стрес

13 січня 2020 Як відеоігри допомагають долати кошмари та стрес

Сучасні відеоігри все частіше використовуються не тільки для розваги, але й для конкретних корисних цілей. Ігрове мислення допомагає людям боротися з ПТСР, розвивати реакцію, координацію рухів і навіть боротися з кошмарами.

Головні переваги відеоігор

Попри поширене хибне уявлення захоплення іграми на комп’ютері та консолі здатне принести людині користь. Мова йде не тільки про розвагу та розслаблення – вони можуть розвивати окремі навички, допомагати впоратися з психологічними навантаженнями тощо.

Розглянемо основні переваги:

  • розвиток багатозадачності;

  • прокачування навичок роботи в команді;

  • поліпшення когнітивних здібностей;

  • вдосконалення навичок спілкування;

  • навчання різним видам діяльності.

Протягом 2006-2016 років вчені з Канади проводили дослідження, щоб дізнатися, як впливають відеоігри на сновидіння людини. Вони з’ясували, що геймери здатні керувати своїми снами, долати кошмари та відчувати менше страху перед ними.

Сон і реальність: денний досвід переноситься в сон

Сон і реальність

Геймер отримує від відеоігор когнітивні, емоційні та соціальні переваги – найбільш результативним цей процес буде під час усвідомленої гри. Простіше кажучи, необхідно розуміти, навіщо це робити, і відточувати окремі навички. Наприклад, примножувати свій досвід керування віртуальною реальністю, який потім можна перенести в керування сновидіннями.

Віртуальний світ і реальність сновидінь мають схожі характеристики. Канадські вчені з’ясували, що геймери бачать яскравіші та детальніші сни, а також успішніше можуть ними керувати, у чому їм допомагає денний досвід. Ці вміння схожі з практикою усвідомленого сновидіння: подібним речам люди навчаються спеціально, прослуховуючи аудіокурси та довго практикуючись.

Досвідченому гравцеві керування снами дається без особливих зусиль. Чому так відбувається? У віртуальній реальності геймери вчаться активно з нею взаємодіяти, швидко приймати рішення, реагувати на зміни, а потім застосовують досвід уві сні. Складність управління снами залежить від ігрового досвіду людини, а також від її особливостей.

Що сниться геймерам

Що сниться геймерам

Найчастіше сни прихильників відеоігор відрізняються швидкою, різкою зміною подій, участю в них безлічі яскравих персонажів, посиленою динамічністю. Спостерігати за подіями вони можуть як від першої, так і від третьої особи, нерідко поєднуючи ці враження.

Згідно з висновками вчених, сновидіння досвідчених гравців не відрізняються підвищеною жорстокістю, а якщо їм і сниться напад, то вони не лякаються, а починають битися. Втім, це здебільшого стосується чоловіків: жінки-геймери з меншим успіхом долали кошмари та сни про насильство. Ніякого зв’язку з ігровим досвідом вчені не встановили.

Що прихильники відеоігор можуть змінювати в сновидіннях

Під час нічного відпочинку мозок людини продовжує обробляти інформацію, часто сценарії з денних подій програються уві сні в різних варіаціях. Те саме можна сказати про навички, що були отримані вдень, – геймери застосовують вміння з відеоігор уві сні. Їм вдається змінювати зовнішній вигляд персонажів зі сновидінь, керувати ними, «закликати» і використовувати різні предмети.

У боях і сутичках уві сні прихильники відеоігор рідше відчувають негативні емоції, ніж інші люди. Найчастіше це веселощі, азарт, відчуття власної сили: з жертв нападу в кошмарах геймери часто стають переслідувачами, використовують зброю та різні надздібності.

Канадські вчені проводили дослідження за участю геймерів, досвід яких включав проходження понад 50 різних ігор. У списку чоловіків часто значилися Call of Duty і League of Legends, у жінок були представлені різні жанри. Одна з умов участі – проводити за іграми не менше двох годин на день.

Відеоігри знижують рівень стресу від кошмарів

Страшні, напружені та неприємні сновидіння можуть мати наслідки для психіки людини: тривога, погіршення настрою, суїцидальні думки. Найчастіше до такого впливу схильні діти та підлітки. Зменшити негатив допомагають відеоігри – до такого висновку дійшли бостонські вчені, які провели експеримент із 19 учасниками.

Люди, які страждають від кошмарів, боролися зі своїми страхами зі снів за допомогою джойстика та занурення у віртуальну реальність. Спеціально для цього моторошні образи були створені в цифровому форматі, а учасники експерименту отримали можливість їх нейтралізувати – зафарбувати, зменшити тощо.

Добровольці виконували завдання протягом місяця, після чого виокремили деяке зниження рівня стресу та тривоги від нічних кошмарів. Учені вважають, що в цьому допомогли нові навички, які використовуються для керування зображеннями у віртуальному світі.

Відеоігри допомагають представникам різних професій

сни геймерів-військових

Цифрова реальність сприяє зниженню стресу, а також запобігає виникненню пов’язаних із ним поганих снів. Це стосується й тих людей, які часто перебувають у напружених і небезпечних ситуаціях за службовим обов’язком – поліцейські, військові, пожежники. Зіткнення зі смертю або загрозою життю провокує виникнення ПТСР, жертвам якого часто сняться кошмари.

Згідно з канадськими дослідженнями, сни геймерів-військових не такі страшні та тривожні, як сни їхніх колег без ігрового досвіду. Через це виникло припущення, що ігри запобігають розвитку ПТСР і знижують стрес від сцен насильства в реальному житті. Також встановлено, що яскрава картинка в іграх допомагає швидше забути подробиці травматичних сцен із реальності.

Окрім цього, відеоігри використовуються для прокачування нічного зору та зниження неприємних відчуттів у пацієнтів із сильними болями. Докладніше про це читай у нашій статті «Розвиток пам’яті та мультизадачності: чим корисні відеоігри».

Цікаві новини

Запеклий котолюб і засновник Cat & Cat Games Костя... Запеклий котолюб і засновник Cat & Cat Games Костя...

Членом журі премії WEGAME Awards на шостому фестивалі гік- і гейм-культури стане засновник Cat...

Членом журі премії WEGAME Awards на шостому фестивалі гік- і...

31 березня 2020
Засновник Beatshapers Олексій Меншиков стане судде... Засновник Beatshapers Олексій Меншиков стане судде...

Зустрічайте члена журі WEGAME Awards – крутого розробника, експерта з VR і CEO в...

Зустрічайте члена журі WEGAME Awards – крутого розробника, експерта з...

23 березня 2020
Реєстрацію номінантів WEGAME Awards продовжено до... Реєстрацію номінантів WEGAME Awards продовжено до...

Дати WEGAME 6.0 змінені – у цьому році фестиваль пройде 13-14 червня. Традиційне нагородження...

Дати WEGAME 6.0 змінені – у цьому році фестиваль пройде...

18 березня 2020