«Мама, ама стримлер». Як зробити ігрові трансляції своєю роботою

22 жовтня 2019 «Мама, ама стримлер». Як зробити ігрові трансляції своєю роботою

Стример – це робота? Кожен п’ятий-десятий стрим на Twitch не обходиться без полум’яних дискусій на цю тему в чаті. І якщо це все ж професія, то як її освоїти, чи достатньо буде просто купити камеру та підрубити онлайн-трансляцію своєї гри? Давайте розбиратися.

Що таке стрим і яким він буває?

Давайте за порядком. Стрим – це пряма відеотрансляція. Крім ігрових трансляцій, які є найбільш популярними, сюди належать IRL-стрими (In Real Life – у реальному часі), Just Chatting (просто спілкування). На Twitch це категорія, яка за популярністю обходить багато культових ігор.

IRL-стрими можуть бути якими завгодно: від простих життєвих історій, розказаних на камеру, і трансляцій з івентів чи подорожей до навчального контенту на зразок уроків кулінарії, теслярства, макіяжу, фітнесу чи водіння трактора. У 2019 році ця категорія стабільно входить до першої п’ятірки найпопулярніших на Twitch, але це лише крапля в морі, якщо враховувати те, що всі інші категорії – ігровий контент.

Про ігровий стримінг далі й піде мова. Навіть якщо відкинути всі інші види, крім нього, залишається величезний простір для вивчення та спроб класифікації. Для прикладу візьмемо найпопулярніший стримінговий сервіс – Twitch. За даними розробника інструментів для стримінгу StreamElements, у другому кварталі 2019-го сервісу належало 72,2% від усіх годин перегляду серед найбільших стримінгових платформ. Про інші майданчики та їхню частку ще розповімо докладніше.

ігровий стримінг

Отже, Twitch. Передусім варто зазначити, що тут колосальні одночасні перегляди припадають на великі кіберспортивні турніри. Чемпіонати світу з популярних дисциплін на кшталт League of Legends, Dota 2 або CS:GO збирають сотні тисяч, а то й мільйони глядачів.

Однак розглянемо індивідуальні трансляції. Стримерів умовно можна поділити на:

 • Кіберспортсменів – гравців, які перебувають у професійних клубах і беруть участь від їхнього імені в турнірах із конкретних дисциплін. Їх дивляться в основному фанати та ті, хто хоче покращити свої навички гри. Сюди ж входять і «кіберкотлети», які тимчасово перебувають поза клубами, але мають кіберспортивну історію та беруть участь у змаганнях.

 • Стримери однієї гри. Сюди належать ті, хто не грає на професійній сцені, але орієнтується на одну дисципліну. Варто зазначити, що такі стримери можуть змінювати ігри час від часу, раз на кілька років чи місяців, але на постійній основі грають в одну й ту ж гру. Їхня аудиторія – фанати конкретної гри. Коли вони змінюють дисципліну, з ними (в кращому випадку) залишається орієнтовно 15-20% постійних глядачів.

 • Стримери різних ігор (вони ж variety-стримери – від слова різноманітність). Це вельми елітна категорія, бо вони здатні втримати увагу аудиторії незалежно від того, у що грають. Найчастіше саме сюди входять найбільш харизматичні представники професії з яскравою індивідуальністю та почуттям гумору, адже це просто необхідно, щоб підтримувати інтерес глядачів, пропонуючи їм контент, який би вони не шукали самі.

Звісно, перераховані категорії не можна вважати вичерпними. Є ще, наприклад, популярні кіберспортивні коментатори, які не виступають на pro-сцені, але також мають свою фанатську публіку, яка із задоволенням спостерігає за їхньою грою. Або ж можна поділити стримерів на тих, хто дотримується під час трансляції певного образу, і тих, хто поводить себе природно. Але для загального розуміння цього досить.

Що потрібно, щоб стати стримером: технічні моменти

Говорячи про те, що необхідно для початку стримерської кар’єри, передусім часто називають обладнання. Це:

 • оперативна пам’ять – радять мати як мінімум 8 GB оперативної пам’яті, в ідеалі – 16 GB і вище;

 • обов’язково потрібна потужна відеокарта, щоб передати графіку сучасних ігор, а процесор підійде й середньої продуктивності;

 • мікрофон (оптимальний варіант – USB-мікрофон: його просто під’єднати, коштує він недорого та водночас дає якісний звук);

 • мережа – для стриму потрібно не менше 5 Mbit швидкості завантаження, а краще – більше;

 • периферія – під час вибору ігрової клавіатури особливу увагу варто приділити зручному розташуванню допоміжних кнопок;

 • камера – є стримери, які ведуть трансляції без неї, але їм складніше конкурувати з тими, чиє обличчя глядачі бачать, тому на перший час цілком підійде недорога, але якісна вебкамера;

 • хороше освітлення та зелене полотно значно покращують картинку, але це точно не ті вкладення, які може дозволити собі кожен на початку кар’єри;

 • захоплення відео – зовнішня карта відеозахоплення необхідна під час трансляцій консольних ігор: вона набагато краща, ніж внутрішня, бо не буде додатково навантажувати комп’ютер.

Докладніше на технічних моментах зупинятися не будемо, бо за особливого бажання без деяких із них можна й обійтися. Чого дійсно не варто робити – так це використовувати відсутність зеленого фону або крутої камери як виправдання для відкладення початку свого стримерства на безвік.

Де стримити: Twitch, YouTube, Facebook Gaming, Mixer

Ми вже згадували, що лідер за переглядами стримінгового контенту – платформа Twitch, на частку якої припадало 72,2% переглядів у другому кварталі 2019 року. Але така популярність має і свої мінуси. Часом може здатися, що стримерів тут більше, ніж глядачів. Дуже багато трансляцій не набирають навіть 10 одночасних переглядів, і стримери можуть залишатися на «дні» Twitch місяцями, а то й роками, якщо не кинуть це раніше. Тому розглянемо й інші варіанти.

Де стримити

На другому місці з часткою в 19,5% за той же період стоїть відеохостинг YouTube. У країнах СНД він набагато популярніший, ніж Twitch, про який нехай багато хто й чув, але щоденно дивляться далеко не всі фанати ігор. І все ж якісна підтримка стримінгового формату на YouTube стала можлива лише в останні роки. Він досі не настільки популярний на хостингу, як блогінг.

Однак саме можливість поєднувати блогінг зі стримінгом можна назвати важливою перевагою YouTube. Навіть реально популярні Twitch-стримери часто створюють канали на YouTube, де викладають найяскравіші моменти зі своїх трансляцій.

До того ж це ще й чудовий буст для стримерів-початківців, які не можуть пробитися через «дно» Twitch зі своїми 1-2 глядачами. Створення різних гайдів та інших навчальних роликів на YouTube дасть змогу прокачати канал і знайти аудиторію, яку можна буде поступово привчити до формату стримів. Але для цього потрібно вміти монтувати відео та готувати сценарії, чим не завжди обтяжують себе стримери.

Частку в 5,3% відхопив Facebook Gaming. Головні переваги сервісу полягають у тому, що стрим можна відразу показати всім своїм знайомим із Facebook і розміщувати трансляції в геймерських спільнотах соцмережі. Це спрощує стримерам-початківцям пошук перших глядачів. Відразу зазначимо, що для країн СНД ситуація не настільки позитивна. У нас мало хто взагалі знає про Facebook Gaming, і великих відкритих спільнот для геймерів російською та українською мовами поки не має.

Тим, хто хоче стримити російською мовою та знайти глядачів серед жителів РФ, на Facebook Gaming ловити нічого. Тим паче, найбільш популярні в них соцмережі на кшталт «ВКонтакті» і «Однокласники» вже встигли запустити свої стримінгові інструменти.

Усього 3%, за даними StreamElements, перепало на частку майданчика Mixer від Microsoft. Більшість людей і чули щось про нього лише через пов’язану з ним новину. Один із найпопулярніших стримерів Twitch – Тайлер Блевінс, відомий як Ninja, – уклав із Mixer індивідуальний контракт. Якщо вірити чуткам, за те, щоб стримити тільки на Mixer 6 років, Ninja отримав $932 млн.

Після відходу популярного Fortnite-стримера, який першим набрав понад 10 млн підписників на Twitch, мережею «гуляли» пророцтва швидкого зльоту нового майданчика та краху Twitch. Але нічого подібного поки що не спостерігається. З плюсів Mixer – зручна інтеграція з іншими продуктами Microsoft, зокрема консоллю Xbox One та операційною системою Windows 10. Конкуренція тут набагато нижча, ніж на Twitch, і глядачів менше.

У що грати?

Єдина правильна відповідь на це запитання – стримити потрібно ті ігри, які ти любиш і в які граєш. Якщо є хороший скіл у грі, то буде простіше знайти тих, хто захоче за нею спостерігати й чомусь вчитися. Важливо зазначити й те, що глядачі завжди бачать, коли стример сам кайфує від геймплею, а коли грає через силу. Звісно, приємніше спостерігати за тим, хто отримує задоволення від того, що робить.

І все ж улюблена гра може набриднути, або просто захочеться урізноманітнити свої стрими. У цьому випадку пропонуємо розглянути інші варіанти.

 • Культові ігри з постійною глядацькою базою. Це ігри на зразок League of Legends, Dota 2 і CS:GO, які протягом багатьох років не втрачають своєї популярності. Але потрібно враховувати: конкуренція в таких нішах дуже висока, і немає сенсу стримити ту ж «Дотку», якщо не можеш запропонувати глядачам щось унікальне, те, чого вони не знайдуть на тисячах інших стримів.

 • Нові ігри. Якщо є можливість дістати очікувану гру до релізу – це чудовий спосіб привернути увагу до свого стриму. Але такий шанс випадає рідко. Тому радимо звернути увагу на недавні релізи або бети від великих студій. Це надійніше, ніж стримити новинки від маловідомих розробників. Наприклад, Riot Games, яка створила League of Legends, у цьому році випустила дві новинки з улюбленого гравцями всесвіту – автобатлер Teamfight Tactics (у відкритій беті) і ККГ Legends of Runeterra (обмежений доступ). Близько місяця після виходу Teamfight Tactics била рекорди на Twitch і лише з часом опустилася в рейтингу, продовжуючи входити в топ-20-30. Legends of Runeterra вийшла днями із нагоди десятиліття League of Legends. 16 жовтня її масово почали транслювати багато популярних (і не дуже) стримерів, і гра увійшла в топ-3 на Twitch.

17 жовтня можна було помітити Legends of Runeterra вже на першій позиції.

Як заробляти?

Не варто починати стримити з надією, що вже після першої трансляції набереться стабільна аудиторія, а через місяць стримінг принесе мільйони. Або хоча б тисячі. Або взагалі якісь гроші. Єдиний спосіб не розчаруватися – сприймати це як хобі, яке в перспективі може принести якісь гроші.

Але коли вийде знайти свою нішу, освоїтися в спілкуванні з чатом і досягти показника орієнтовно 100 одночасних глядачів на постійній основі, варто приділити увагу монетизації. Звичайно, налаштувати донати можна й за меншої аудиторії, але і профіт від цього буде сумнівний.

Щоб узяти участь у партнерській програмі Twitch, потрібно обов’язково пройти індивідуальну перевірку на середню кількість одночасних переглядів, нехай конкретних цифр зараз і немає (раніше було 500 глядачів). Бажано також вести не менше трьох трансляцій на тиждень. І звісно, дотримуватися правил майданчика. Популярність не захищає стримерів від потрапляння в бан.

Партнерство дає змогу під’єднати платні підписки та запускати зовнішню рекламу (від рекламодавців Twitch). Підписки є трьох рівнів (на жовтень 2019-го: 1-й – $4,99; 2-й – $9,99; 3-й – $24,99), а також Twitch Prime. Коли глядач оформляє підписку, половина суми йде майданчику, а інша половина – стримеру. До слова, підписка на Mixer зараз є лише в одному варіанті й коштує $5,99.

Докладніше про переваги партнерства з Twitch можна прочитати тут.

партнерство з Twitch

Ще один варіант заробітку – безпосередня співпраця з рекламодавцями. Стример отримує домовлену суму за рекламні інтеграції (банер, усна рекомендація, посилання в чаті, онлайн-показ послуг чи продуктів). Але цей вид заробітку доступний далеко не всім, адже все ще небагато рекламодавців готові вкладатися в стрим: ті ж блоги на YouTube виглядають для них більш привабливо.

Донати. Мабуть, це те, що й мотивує більшість «молодих і талановитих» почати стримити. Тих, хто не знайомий із цією сферою, дуже дивує сам факт того, що люди, які спостерігають за трансляціями, можуть «просто так» узяти і відправити гроші на підтримку стримера. А суми деяких із таких пожертвувань їх просто шокують.

Відомі випадки, коли одним донатом стримерам на Twitch відправляли $40 000 (Ninja), $57 000 (Sodapoppin), а то і $75 000 (ExoticChaotic).

Мотивація в донатерів може бути різна. Від простого бажання підтримати улюбленця до способу потролити гіпотетичну Карину-стримершу. З дієвих і водночас простих способів забайтити на донат зазначимо збір грошей на певні потреби. Наприклад, на нову камеру чи комп’ютер для поліпшення якості стриму. Або навіть на той же алкострим (18+). Місце для фантазії тут є.

Так чи варте воно того?

Кожен повинен знайти відповідь для себе сам. Якщо зробивши стримінг своєю професією, хтось хоче лише розбагатіти і здобути славу, то, можливо, варто розглянути й простіші варіанти. Блогінг, наприклад (чи ні). Але якщо сприймати трансляції як хобі, розвагу, спілкування й корисний досвід, який може принести в перспективі дохід, – спробувати варто.

Хай щастить. Але перш ніж запускати трансляцію на Twitch, переконайся, що готовий до MonkaS. Kappa.

Цікаві новини

Готовий набір для стримінгу: Canon представила EOS... Готовий набір для стримінгу: Canon представила EOS...

Значна кількість стримерів-початківців стикається з проблемою вибору відповідного обладнання та надовго зависає на цьому...

Значна кількість стримерів-початківців стикається з проблемою вибору відповідного обладнання та...

02 липня 2020
Членом журі WEGAME Awards стане керівник львівсько... Членом журі WEGAME Awards стане керівник львівсько...

Зустрічайте нового члена журі конкурсу WEGAME Awards – керівника львівського офісу Gameloft Романа Гармаша!...

Зустрічайте нового члена журі конкурсу WEGAME Awards – керівника львівського...

08 квітня 2020
Запеклий котолюб і засновник Cat & Cat Games Костя... Запеклий котолюб і засновник Cat & Cat Games Костя...

Членом журі премії WEGAME Awards на шостому фестивалі гік- і гейм-культури стане засновник Cat...

Членом журі премії WEGAME Awards на шостому фестивалі гік- і...

31 березня 2020