Психологи в кіберспорті: особливості професії

21 січня 2020 Психологи в кіберспорті: особливості професії

Психологи давно популярні в традиційному спорті, але для галузі esports ця професія порівняно нова. Однак попит на фахівців підтримки для кіберспортивних команд зростає з кожним роком. Як же психологи допомагають професійним гравцям на практиці?

Яку роль відіграє психолог у кіберспорті?

Великий спорт – це не тільки високі фізичні, але й емоційні навантаження. І якщо з першим питанням допомагає розібратися тренер, то в другому на допомогу приходить кваліфікований психолог. Це стосується як традиційних спортивних дисциплін, так і кіберспорту.

Підтримка спортсменів має великий вплив на їхню продуктивність і кінцевий результат роботи: це допомагає розкрити потенціал людини, мотивувати на досягнення та подолання невдач. У великому спорті чемпіонів формують завдяки цілій команді фахівців – тренерів, лікарів, менеджерів і психологів.

Потреба у фахівцях психологічної підтримки для esports дуже висока, але професія лише починає набирати популярність у цій сфері. Психолог у кіберспорті оцінює та розкриває змагальний потенціал гравця, займається його зростанням і роботою над стабілізацією результатів.

Більшості команд досі простіше змінювати склади, звільняти одних і наймати інших гравців замість того, щоб розвивати таланти. Кіберспортсмени, яким надають підтримку, часто демонструють кращі результати та стабільно розвиваються. Це довгострокові вкладення в потенційних чемпіонів, але вони варті витрачених грошей і часу.

Приклади психологічної підтримки в кіберспорті

Приклади психологічної підтримки в кіберспорті

Один із найвідоміших у світі фахівців – тренер із психологічної підготовки Велдон Грін, який співпрацює з esports-колективами з League of Legends. Він працював із такими командами, як Copenhagen Wolves, Counter Logic Gaming і Ember. Тренер пропагує принципи японської культури праці – максимальну зосередженість під час змагань і повне розслаблення після них.

Завдяки зусиллям Велдона багато кіберспортивних команд швидко досягали успіху, вчилися підтримувати одне одного в критичних ситуаціях просто під час матчів. Після результативного проєктного співробітництва з тренером організації наймали в штат психолога для постійної роботи з кіберспортсменами. Вони бачили, що це працює, й усвідомлювали, наскільки важливий такий фахівець.

Інший успішний приклад фахівця з психологічної роботи з кіберспортсменами – Міа Стеллберг із Фінляндії. Вона співпрацювала з данським колективом Astralis, який став переможцем ELEAGUE Major: Atlanta 2017. За словами представників організації, внесок психолога в це досягнення дуже великий.

Міа спеціалізується на підтримці команд із CS:GO, а також має досвід роботи з колективами з Dota 2. Головними цілями кіберспортивного психолога вона називає забезпечення стабільних результатів команди та підтримання гарного самопочуття гравців. Стеллберг консультує кіберспортивні організації віддалено та проводить тематичні семінари.

Кіберспортивний психолог: обов’язки та навички

Психологи в кіберспорті можуть працювати в трьох напрямах: це надання підтримки конкретним гравцям, розв’язання питань командної згуртованості, а також допомога кіберспортивним тренерам. Поставлені завдання професіонал здатний розв’язувати різними методами, але загалом роботу психолога в кіберспорті можна розділити на два базових етапи – діагностику та поліпшення.

До аналітичних завдань належать:

  • складання психологічних портретів гравців;

  • оцінка мотивації працездатності;

  • діагностика когнітивних функцій;

  • аналіз психологічної атмосфери в колективі;

  • оцінка умов роботи.

Методи поліпшення:

  • проведення тренінгів зі згуртування колективу;

  • розвиток когнітивних функцій;

  • заняття з особистісного зростання та самоконтролю;

  • індивідуальна робота з гравцями та багато іншого.

Звісно, повний список завдань і функцій психолога набагато більший. Він може змінюватися та доповнюватися залежно від ситуації та потреб конкретного кіберспортивного колективу.

Думка психологів: яким повинен бути кіберспортсмен

Думка психологів: яким повинен бути кіберспортсмен

Як для гравців відомих команд, націлених на результат, так і для новачків важлива допомога в роботі з власними емоціями. Невдачі у великих змаганнях викликають у них злість, роздратування, розчарування, які згодом призводять до неуважності та втрати мотивації. Мета психолога в кіберспорті – навчити спортсменів долати ці емоції та стабілізувати їх психологічний стан.

Міа Стеллберг вважає, що бути кіберспортсменом набагато складніше, ніж брати участь у традиційних спортивних змаганнях. Більше за інших підтримки вимагають юні гравці, які прагнуть до успіху та реалізації амбіцій за будь-яку ціну.

На думку фахівця, кіберспортсменам важливо підтримувати баланс між фізичною формою, професійним розвитком та особистим життям. Важливою психолог вважає особисту роботу з кожним членом команди: з’ясування його потенціалу, мотивації, особливостей і прагнень.

Проблеми становлення професії

Звертаються по допомогу та підписують психологів здебільшого за кордоном: після перемог команди офіційно висловлюють їм подяку нарівні з тренерами. В одному з інтерв’ю Ninjas in Pyjamas зазначили, що добилися результату після низки невдач тільки завдяки роботі з тренером із психологічної підготовки.

У країнах СНД про кіберспортивних психологів говорять не так часто, це пов’язано з особливостями менталітету та неправильним сприйняття такого фахівця. Багато гравців можуть вважати психолога в кіберспорті не тренером із психологічної підготовки, а «мозгоправом», який лізтиме їм у душу. На щастя, подібний стереотип поступово руйнується, і команди запрошують до співпраці фахівців зі спортивної психології.

Найчастіше до кіберспортивних психологів звертаються із запитом поліпшити взаємодію між гравцями, щоб спілкування в команді було більш продуктивним. Також від експерта очікують допомоги з тим, щоб навчити кіберспортсменів зосереджуватися на грі під час тренувань і змагань, а також не залежати від негативних емоцій.


Більше цікавого про світ кіберспорту та відеоігор шукай у розділі «Новини»!

Цікаві новини

Заціни спеціальні столи для геймерів TehnoTable у... Заціни спеціальні столи для геймерів TehnoTable у...

Виставкова зона на фестивалі WEGAME – це не тільки крутий стаф, техніка та новинки...

Виставкова зона на фестивалі WEGAME – це не тільки крутий...

26 лютого 2020
Як вигравати змагання з CS:GO: лайфхаки для снайпе... Як вигравати змагання з CS:GO: лайфхаки для снайпе...

У кожній команді з Counter-Strike: Global Offensive обов’язково є снайпер. На цю людину зазвичай...

У кожній команді з Counter-Strike: Global Offensive обов’язково є снайпер....

25 лютого 2020
Легенда українського геймдеву Тарас Тарасов стане... Легенда українського геймдеву Тарас Тарасов стане...

Знайомся з членом журі WEGAME Awards – інвестором, бізнесменом і незалежним консультантом у сфері...

Знайомся з членом журі WEGAME Awards – інвестором, бізнесменом і...

24 лютого 2020