Розвиток пам’яті та мультизадачності: чим корисні відеоігри

05 грудня 2019 Розвиток пам’яті та мультизадачності: чим корисні відеоігри

Сучасні відеоігри не тільки відкривають перед нами нові світи, а й допомагають розвиватися. Поліпшення уваги, концентрації, вміння працювати в команді – це далеко не всі бонуси, які отримують геймери. І всьому цьому є наукове підтвердження!

Геймери – хто вони?

Геймери

Усупереч поширеній помилці, розслабитися за улюбленою грою – чи то реалістичним шутером, чи то кольоровими кульками в смартфоні, – люблять не тільки діти. До такого висновку дійшли експерти Асоціації виробників ПЗ і комп’ютерних ігор США, які провели масштабне дослідження аудиторії відеоігор.

За їхніми підрахунками, 65% дорослих громадян країни люблять проводити час за іграми на різних платформах (до речі, половина гравців – жінки). Водночас геймерство не ставиться на перше місце, замінюючи реальне життя: у 56% гравців є й інші заняття, а 63% фанатів відеоігри допомагають знайти нових приятелів і встановлювати дружні зв’язки. Також понад 50% дорослих геймерів здобули вищу освіту та обіймають гарні посади.

До речі, відеоігри також сприяють комунікації дітей і дорослих у сім’ї: батьки часто приєднуються до своїх юних геймерів і грають разом із ними. Щодо молодшого покоління, то орієнтовно дві третини американських підлітків вважають себе геймерами. Звучить жахливо для твоєї бабусі, але насправді все добре.

Користь відеоігор для мозку

Користь відеоігор для мозку

Не вір у міфи, краще слухай учених: австралійські та китайські дослідники провели сканування мозку геймерів за допомогою МРТ. Розумна та неупереджена апаратура показала, що деякі відділи мозку в геймерів розвинені краще, ніж у людей, які не грають у відеоігри. Зокрема, мова йде про відділи, що відповідають за координацію рухів рук і когнітивні функції.

Практичні дослідження проводилися на добровольцях, які захоплюються Dota 2 і League of Legends. Також сканування показало, що в геймерів підвищена кількість сірої речовини – вона відповідає за повноту сенсорного сприйняття світу, а також за пам’ять, здатність розпізнавати емоції та мову. Вчені вважають, що захоплення відеоіграми може поліпшити здатність сприймати інформацію та координувати рухи.

Винагорода емоціями

дофамін відеоігри

Ключова особливість відеоігор та їхня головна відмінність від того ж кіно полягає в інтерактивності. Людина сама бере участь у процесі, пригоді, створенні цілого світу та нової історії. Це допомагає реалізувати її творчий потенціал і зарядитися дофаміном – речовиною, яку наш мозок виробляє як «винагороду» за успішно виконані завдання, досягнення цілей.

Саме дофамін мотивує людей вчитися та долати перешкоди, відповідає за почуття задоволеності. Людський мозок влаштований так, що відмінностей між віртуальними та реальними досягненнями він не робить: узяти верх над супротивником у грі приносить таке ж задоволення, як і успішне завершення складного проєкту на роботі.

Це допомагає розслабитися, підняти настрій, мотивувати себе на активну діяльність і розв’язання цілком реальних завдань.

Що ж іще дають нам відчути відеоігри та які «канали почуттів» розвивають?

  • Співпереживання. Геймер співпереживає персонажу, героям придуманого світу, вчиться краще розуміти емоції інших, розвиває емпатію.

  • Креативність. Уміння знайти нестандартний вихід із ситуації, шукати нові рішення, нові ходи й оптимізувати характеристики персонажа для різних завдань.

  • Навички роботи в команді. Це стосується ігор, де важливо вміти взаємодіяти з іншими, а результат залежить від командної гри, її злагодженості та продуманості.

  • Уміння комунікувати. Обмін ресурсами з іншими гравцями, виконання домовленостей, здатність налагоджувати зв’язки важливі в багатьох мережевих іграх.

Звісно, важливо в цьому випадку не потрапити в пастку ігрової залежності, коли єдиним джерелом емоційної винагороди стають відеоігри.

Позитивний вплив відеоігор на організм

  • Багатозадачність. Науковці Рочестерського університету провели дослідження, результати якого свідчать про підвищене уміння геймерів розв’язувати кілька завдань одночасно. Ті, хто захоплюється шутерами, постійно тримають мозок у «боєготовності» і здатні швидко перемикатися з одного виду діяльності на інший. Це підвищує їхню увагу та концентрацію й у реальному житті.

  • Тренування вміння бачити в темряві. Багато ігор здатні розвивати в людини нічне бачення: наприклад, гравці в Call of Duty або Quake здатні розрізняти безліч відтінків сірого та дрібних деталей у напівтемряві. Цьому сприяє ігровий процес, під час якого потрібно уважно стежити за ігровим простором, а також звертати увагу на найменші зміни та гру тіней.

  • Зниження больових відчуттів. Співробітники Американського інституту з вивчення болю з’ясували, що пацієнтам із сильними болями допомагають відеоігри. Ті, хто проходить важке лікування або страждає після опіків, можуть відволікатися від неприємних відчуттів завдяки приставці чи комп’ютеру. Мозок перемикається на інші завдання, людина захоплюється ігровим процесом, і її тіло відчуває біль на 30-50% менше.

  • Боротьба з ПТСР. Згідно з дослідженням лікаря Емілі Холмс, навіть звичайний тетрис допомагає послабити негативні спогади та знизити рівень стресу через пережиту травму. Один із останніх експериментів професорка провела у 2018 році спільно c вченими з університетської лікарні Бохума. Вони виявили, що регулярна «терапія тетрисом» знижує негативні спогади на 11%.

Гейміфікація роботи та навчання

Гейміфікація роботи та навчання

Опановувати інформацію в ігровій формі набагато легше та швидше, ніж нудно й монотонно заучувати її. У людини з’являється мотивація, інтерес, які дають змогу засвоювати дані без зусиль і напруги. Цією перевагою користується багато закордонних компаній, які гейміфікували свої робочі процеси.

Подібний принцип застосувала компанія Lego ще 20 років тому: вони почали проводити наради, розбираючи проблемні питання на прикладі конструкцій із лего-кубиками. Менеджери буквально грали з елементами лего, що символізують компанію, клієнтів, взаємозв’язок між ними. Потім Lego запатентувала такий спосіб як LSP (Lego serious play).

Ігри, залежно від контексту та тематики, можуть підвищувати інтерес до вивчення історії, фізики, тактичних і стратегічних прийомів, мов і багато чого іншого. І головне, що людині не потрібно себе змушувати, засвоєння інформації відбувається добровільно.

На службі в армії

Space Fortress армія

Ще у 80-х роках ВПС Ізраїлю стали застосовувати Space Fortress як навчальний симулятор для кадетів. У завдання учнів входило грати в неї протягом десяти днів усього лише по годині на добу. Сенс гри в тому, щоб за допомогою літачка знищити базу ворогів, водночас ухиляючись від ворожих пострілів і знарядь.

З метою експерименту в Space Fortress грала одна група кадетів, друга ж – займалася за класичною програмою без відеоігор. Оцінку результату проводили незалежні експерти, яким не повідомлялося, хто з учнів грав у Space Fortress, а хто – ні. Кадети, які займалися «стрілялкою», показали в результаті успішніший результат, ніж їхні одногрупники: різниця в балах становила 30%.

Американські військові в різні роки використовували ігри Atari і DOOM для розвитку навичок у солдатів і підвищення швидкості реакції.

Підсумки

Реальних підтверджень кошмарних міфів про шкоду відеоігор немає: поки ще жоден учений не довів, що геймери страждають від підвищеної агресивності чи втрачають соціальні навички. Звісно, якщо мова йде про помірне захоплення, яке не переросло в патологічну залежність.

Щодо користі відеоігор, то вона доведена й обґрунтована наукою: дослідження мозку показують, що в геймерів більше сірої речовини, вищі когнітивні здібності, реакція та пам’ять. До того ж саме відеоігри в майбутньому можуть стати невіддільною частиною навчання дорослих і дітей різним навичкам і видам діяльності.

Цікаві новини

Запеклий котолюб і засновник Cat & Cat Games Костя... Запеклий котолюб і засновник Cat & Cat Games Костя...

Членом журі премії WEGAME Awards на шостому фестивалі гік- і гейм-культури стане засновник Cat...

Членом журі премії WEGAME Awards на шостому фестивалі гік- і...

31 березня 2020
Засновник Beatshapers Олексій Меншиков стане судде... Засновник Beatshapers Олексій Меншиков стане судде...

Зустрічайте члена журі WEGAME Awards – крутого розробника, експерта з VR і CEO в...

Зустрічайте члена журі WEGAME Awards – крутого розробника, експерта з...

23 березня 2020
Реєстрацію номінантів WEGAME Awards продовжено до... Реєстрацію номінантів WEGAME Awards продовжено до...

Дати WEGAME 6.0 змінені – у цьому році фестиваль пройде 13-14 червня. Традиційне нагородження...

Дати WEGAME 6.0 змінені – у цьому році фестиваль пройде...

18 березня 2020