Україна в esports-дисциплінах: як розвивається вітчизняний кіберспорт. Експертна думка

24 грудня 2019 Україна в esports-дисциплінах: як розвивається вітчизняний кіберспорт. Експертна думка

За прогнозами аналітиків NewZoo, до 2022 року обсяги світового кіберспортивного ринку виростуть до $1,5 млрд. В Україні кіберспорт поки не визнаний офіційно, але це не заважає українським командам перемагати на світових чемпіонатах, а індустрії в країні – розвиватися.

Як розвивався український кіберспорт

Як розвивався український кіберспорт

Кіберспортивні команди з України протягом кількох років беруть участь у світових чемпіонатах, займають призові місця та демонструють високі результати. Перші змагання проводилися на локальному рівні: все починалося з ігор у комп’ютерних клубах, а поділу на професіоналів та аматорів ще не було. Поступово в Україні стали з’являтися перші майданчики, де можна було проводити великі турніри.

Ще у 2001 році в Україні відбувся відбір на чемпіонат світу з кіберспорту World Cyber Games. Тури за підтримки компанії Samsung проходили по всій Україні, а переможці брали участь у міжнародних змаганнях. Пізніше почали з’являтися й інші великі турніри, наприклад, ASUS Open. У 2012 році в Україні відкрився майданчик StarLadder, де кілька разів на рік проходили змагання за CS:GO, Point Blank, Dota 2, League of Legends, World of Tanks.

У 2010-му в столиці з’явилася «Київ Кіберспорт Арена». Площа центру становить 1500 квадратних метрів, приміщення обладнане всім необхідним для проведення LAN-турнірів. Ще до офіційного відкриття там відбувся шоу-матч Arbalet Cup Best of Four, у якому взяли участь найкращі світові команди з Counter-Strike, а перемогла – Natus Vincere. Також у «Київ Кіберспорт Арена» відбулися чемпіонати серії ASUS Open, фінал світового Counter-Strike IEM European Finals у 2011 році та чемпіонати зі StarCraft II.

Але своїми кіберспортивними досягненнями може похвалитися не тільки столиця: у 2018 році в Дніпрі відкрився власний кіберспортивний майданчик – Windigo Arena. Його розміри становлять 1100 квадратних метрів, технічно центр забезпечений усім необхідним для проведення масштабних кібертурнірів.

Українські кіберспортсмени та команди

Кіберспортсмени та команди

Українські кіберспортсмени демонструють високі результати на турнірах із різних дисциплін, а деякі входять до світових рейтингів за заробітком на призових. Більшість популярних кібератлетів заробили статки та зробили кар’єру в Dota 2. Серед них Роман «Resolut1on» Фомінок, Володимир «No[o]ne» Міненко, Данило «Dendi» Ішутін, Олександр «ХВІСТ» Дашкевич та інші.

Найвідоміші кіберспортсмени України грають чи грали в складі команди Na'Vi (Natus Vincere). Цей колектив став по-справжньому легендарним: він був заснований у 2010-му, а вже в наступному році переміг на The International – масштабному світовому турнірі з Dota 2. Тоді команда отримала $1 млн призових.

Окрім того, українські кіберспортсмени показують хороші результати у дисциплінах FIFA, PUBG, CS:GO.

Українські федерації кіберспорту

Чимале значення для розвитку кіберспортивної індустрії в країні мають спеціальні організації, які надають підтримку спортсменам, проводять турніри та організовують навчальні курси. В Україні їх налічується три, і кожна веде активну діяльність.

Федерація кіберспорту України, Ukrainian Esport Federation, UESF

Була заснована у 2018 році в Дніпрі. Офіційно зареєстрована як всеукраїнська громадська організація з регіональними представництвами в кожній області. Ukrainian Esport Federation займається просуванням і популяризацією кіберспорту, проводить турніри та підтримує талановитих гравців.

Федерація співпрацює з esports-організацією Windigo Gaming (зокрема, підтримує її освітню програму), порталом XSPORT, NCL. Цього року UESF провела перший чемпіонат України з кіберспорту з призовим фондом в 1 млн грн (дисципліни Dota 2 і Counter-Strike: Global Offensive). Гранд-фінал проходив у Дніпрі з 28 листопада до 1 грудня.

«Федерація кіберспорту України в цьому році провела понад 90 турнірів, і всі ці чемпіонати проходили виключно офлайн. Ми проїхали 33 тисячі кілометрів, у кожній області організовуючи кваліфікації до першого чемпіонату України з кіберспорту. Відвідали навіть ті куточки нашої країни, у яких зовсім немає майданчиків для проведення чемпіонатів», – прокоментував президент UESF Артур Єрмолаєв.

Федерація «Кіберспорт України», Esports Ukraine

Займається розвитком кіберспорту, проводить чемпіонати та турніри з різних дисциплін, а також впроваджує програми спеціалізованого навчання. Окрім того, у 2017 році за підтримки компанії Kyivstar федерація провела Всеукраїнський онлайн-турнір із Dota 2 з призовим фондом в 100 тис. грн. Також заснувала стримінг-платформу CyberStar Academy та організувала понад 1500 онлайн-турнірів на власній платформі GG.ua.

Серед її найбільших івентів: турнір із Dota 2 у форматі TURBO, три найбільших Всеукраїнських студентських турніри за підтримки МОН України – UUOpen 2018, University Master Cup 2019 і UUOpen 2019 Winter Cup, у яких узяло участь понад 150 вищих навчальних закладів країни та понад 300 команд.

Федерація першою у світі провела Міжнародний турнір серед школярів, грандфінал якого відбувся в Києві на НСК «Олімпійський», а участь узяли команди з п’яти країн: Німеччини, Польщі, Грузії, Тайваню та України. До того ж у цьому році організація оголосила про набір на першу в країні офіційну магістерську програму навчання кіберспорту в Національному університеті фізичного виховання і спорту України. Esports Ukraine виступає партнером цього освітнього напряму й активно бере участь у його реалізації та розвитку.

«Цей рік був дуже продуктивним для нашої організації, і ми вже запланували серію заходів на наступний. У 2020 році Esports Ukraine збирається провести низку національних подій, зокрема – розробити систему звань на заміну класичним майстрам спорту», – повідомляє президент організації Іван Данишевський.

Федерація кіберфутболу України, ESFU

Організація, яка з 2016 року займається розвитком кіберфутболу в Україні: навчає, влаштовує на роботу та підтримує талановитих кіберфутболістів. Регулярно проводить FIFA Kyiv Cup, організувала Всеукраїнську лігу з FIFA 16, а також десятки аматорських турнірів малого формату.

Минулого року організація заснувала Академію кіберфутболу FINT, де викладачами є відомі кіберспортсмени. ESFU також підтримує створення офіційної магістерської програми за напрямом «Кіберспорт» у НУФКСУ.

«Наприкінці 2019 роки ми проводимо кілька масштабних всеукраїнських івентів, дякуємо Українській асоціації футболу й Українській Прем’єр-лізі за підтримку та готовність розвивати кіберфутбольний напрям, – зазначає президент Федерації кіберфутболу України Арсеній Салай. – Саме завдяки цій співпраці ми змогли вперше в історії вітчизняного кіберфутболу вивести цю дисципліну на світову арену, проводячи турніри під егідою розробників симуляторів і світових футбольних асоціацій».

У серпні цього року федерація оголосила про участь у відборі на чемпіонат Європи з кіберфутболу, тобто про створення національної збірної. За результатами відборів найкращі українські кіберфутболісти поїдуть на європейські змагання, які відбудуться навесні 2020 року. 30 листопада та 7 грудня 2019 року всі аматори кіберспорту та кіберфутболу могли приєднатися до перегляду грандфіналів Всеукраїнських чемпіонатів за PES і FIFA.

Кіберспортивні чемпіонати та фестивалі у 2019 році

кіберспортивні змагання

В Україні регулярно проводяться турніри з різних кіберспортивних дисциплін, зокрема міжнародного рівня. У 2019 році в Києві проходили змагання зі StarCraft II World Championship Series (в екосистемах WCS Korea і WCS Circuit). Організатором WCS Spring і WCS Summer виступила команда StarLadder. Також навесні в «Кіберспорт Арена» відбувся третій майнор сезону 2018/2019 із Dota 2.

Окрім того, у країні проводиться все більше локальних та аматорських змагань. На п’ятому WEGAME відбувся WEGAME CyberZone Cup, у межах якого відбулися турніри з дисциплін Dota 2, CS:GO і PUBG. Також за підтримки FINT Esports Academy на фестивалі провели змагання з FIFA.

13 червня цього року в столиці України відбулася вже друга конференція з питань кіберспорту eSPORTconf Ukraine, де експерти обговорювали перспективи розвитку галузі та можливості заробітку в ній. Спікерами івенту стали представники кіберспортивних організацій України, маркетингових агентств і esports-платформ.

Думка експертів: як розвиватиметься кіберспорт у 2020 році

У 2019 році в кіберспортивній сфері України відбулося багато знакових подій як локального, так і світового масштабу: проводилися турніри та змагання, тематичні івенти, події від кіберспортивних організацій. На думку фахівців, наступний рік обіцяє стати не менш насиченим.

«Цьогоріч ми отримали серію крутих івентів – WePlay, StarLadder, великі чемпіонати від UESF і Esports Ukraine. Виходячи з поточного стану справ, я можу зробити висновок, що наступний рік буде більш ніж успішним, – говорить Арсеній Салай (ESFU). – Дуже радісно спостерігати за потужними турнірами від кіберклубів. Наприклад, Skill club в Одесі проводить заходи за офіційної підтримки мерії, також проходять регулярні турніри від кіберклубів у Києві й інших містах».

Зростання інтересу до кіберспорту в країні зазначають і інші експерти індустрії. Після кіберспортивного чемпіонату України з турнірами в регіонах багато підприємців побачили величезні перспективи галузі та почали відкривати комп’ютерні клуби у своїх містах: у цьому році за підтримки UESF їх з’явилося п’ять.

«У 2020 році ми не збираємося зменшувати оберти. Зараз ведуться переговори з потенційними партнерами на наступний сезон, – повідомляє Артур Єрмолаєв (UESF). – Ми плануємо проводити ще більше турнірів. Зараз UESF посилено працює над тим, щоб у 2020 році в Україні кіберспорт офіційно був визнаний спортом».

Щоб індустрія розвивалася швидше, важливо отримати сприяння з боку влади – як на локальному, так і на всеукраїнському рівні.

«Зараз індустрія та бренди в українському кіберспорті викликають усе більший інтерес, зокрема його проявляє і нова влада країни. Думаю, саме за підтримки держави є можливість розвивати кіберспорт на новому рівні, – вважає Іван Данишевський (Esports Ukraine). – Передумови до цього є, а як буде насправді, на цей момент невідомо».


Стеж за найсвіжішими й актуальними новинами зі світу кіберспорту.

Цікаві новини

Запеклий котолюб і засновник Cat & Cat Games Костя... Запеклий котолюб і засновник Cat & Cat Games Костя...

Членом журі премії WEGAME Awards на шостому фестивалі гік- і гейм-культури стане засновник Cat...

Членом журі премії WEGAME Awards на шостому фестивалі гік- і...

31 березня 2020
Засновник Beatshapers Олексій Меншиков стане судде... Засновник Beatshapers Олексій Меншиков стане судде...

Зустрічайте члена журі WEGAME Awards – крутого розробника, експерта з VR і CEO в...

Зустрічайте члена журі WEGAME Awards – крутого розробника, експерта з...

23 березня 2020
Реєстрацію номінантів WEGAME Awards продовжено до... Реєстрацію номінантів WEGAME Awards продовжено до...

Дати WEGAME 6.0 змінені – у цьому році фестиваль пройде 13-14 червня. Традиційне нагородження...

Дати WEGAME 6.0 змінені – у цьому році фестиваль пройде...

18 березня 2020